Основні види методів досліджень в дипломній роботі

metodi-issledovaniya-v-diplomnoy

Як не заплутатися в аналізі, синтезі, експериментах, абстрагуванні та інших мало зрозумілих категоріях, які прийнято називати методами дипломної роботи? Які з них відносяться до теоретичної групи, а які – до практичної? Чому частину називають загальними, але їх недостатньо і потрібні ще спеціальні?

Впевнені, це тільки частина питань, з якими стикається середньостатистичний студент. Компанія «Диплом-Центр» допоможе розібратися в непростих аспектах і, більш того, якщо вже дуже знадобиться, напише для вас дипломну роботу з нуля. А поки повернемося до теорії і пройдемося по ній досконально.

 

Поняття методу дослідження

Звернемося до витоків. Цей термін має давньогрецьке походження (μέθοδος) і буквально перекладається як спосіб дослідження, шлях. На цьому в трактуванні поняття можна сміливо сказати «все, розходимося». Більш ємне формулювання складно уявити. Але ми з вами розходитися не будемо, а заглибимося в деталі.

Навіщо потрібні методи:

 • допомагають досягти цілей і завдань дослідження;
 • допомагають пізнати істину;
 • допомагають встановити об’єктивну реальність;
 • спрощують і впорядковують дослідницьку роботу.

Без них нікуди. Адже дипломна робота – це не твір на вільну тему, а структурована, змістовна, логічна наукова праця. Ось так. Тому у введенні ви чітко абзацом або двома після актуальності, цілей і завдань, повинні коротко перерахувати використані методи. І не для красного слівця, а реально їх використовувати.

 

Метод і методика – не одне і теж. Методика в дипломній роботі може і не застосовуватися, а ось методи – в обов’язковому порядку. Власні методики часто використовують в дисертаціях на здобуття наукового ступеня доктора наук.

 

Класифікація методів

Розбиратися в цьому питанні можна нескінченно довго. Ми ж зупинимося на головному і спробуємо зробити зі складного просте. Почнемо з груп методів. Всього їх три. Дивимося таблицю.

Методы укр

 

Формула успіху – вдале поєднання декількох методів з кожних груп і комплексний підхід. Звичайно ж, не обов’язково і навіть заборонено використовувати всі і відразу. Але одним-двома методами також не можна обмежуватися. Адже дипломна робота – це дослідження проблеми або питання з різних ракурсів. Як казав хтось великий – істина в пізнанні. А ми додамо від себе: пізнання – в методах.

Напевно в будь-якій науковій літературі ви зустрінете складнішу класифікацію і візьметеся за голову. Не варто панікувати, як правило, це похідні і варіації. Ясно одне – кожен з вище зазначених методів фактично універсально підходить для будь-якої наукової роботи.

Що стосується популярності конкретного методу, то тут, як то кажуть, на смак і колір товариша немає. Правила диктуються конкретною темою, поставленими завданнями в дипломі, і, звичайно ж, здібностями і уявою автора. Але є статистика, і проти неї не попреш.

 

У рейтингу популярності опитування та анкетування лідирують. Однак якщо мова йде про точні науки, істотну конкуренцію складають розрахунки, дедукція і багато інших, засновані на конкретних результатах, методів.

 

Залежність методу і предмету дипломної роботи

Зв’язок цих двох аспектів прямий і безпосередній. Предмет визначає, які спеціальні методи можна і потрібно використовувати. Давайте наведемо таке елементарне порівняння: є тісто. Його варіацій безліч, але головні інгредієнти – борошно, вода. Щоб виріб з тесту не було прісним потрібні фарби й інші компоненти. Такі як яйця, ваніль, кориця, цедра, цукор, масло. Це і є спеціальні методи. Який саме набір доречний – залежить від бажаного результату. Для шарлотки – яблука, для Крокен-буш – карамель.

Ось так і з дипломом. Загальні або базові методи є головними і обов’язковими інгредієнтами, а інша «начинка» способів залежить від предмету дослідження. Ось таким елементарним порівнянням і аналогією (до речі, дуже навіть поширені загальнонаукові методи) ми постаралися пояснити головне.

 

Загальнонаукових методів недостатньо. У дослідженні також важливо застосовувати приватні методи. Вони у кожної дисципліни або групи дисциплін свої.

 

Що використовується в юриспруденції?

Спеціальними методами правового спрямування можна назвати кілька категорій:

 1. Історико-правові. Їх мета – розглянути юридичну практику, законодавчі норми і правові прецеденти в різні епохи, часи, етапи історичного розвитку в різних локаціях.
 2. Порівняльно-правові. Під таким методом мається на увазі зіставлення різних аспектів правових ситуацій і різних інститутів права.
 3. Право-соціологічні. Це методи, за допомогою яких виявляються і оцінюються різні юридичні ситуації і факти, встановлюється думка громадськості та вибірки конкретних осіб.

 

Який вибір методів у майбутніх психологів?

Величезний. На додаток до теоретичних і експериментальних загальних методів в їх багажнику з вивертами ціла плеяда «секретів»:

 • Проведення тестування. Анонімно і ні, розгорнуто і узагальнено. Мета – отримати відповіді і згрупувати певні дані. Така інформація «з перших вуст» прискорює і спрощує дослідження.
 • Проведення психологічного експерименту. Не плутати з банальними лайфхаками із глянцевих журналів. В рамках реалізації такого методу створюються певні умови для спостереження за людиною за умови, що вона поміщається в нові реалії без попередження.
 • Проведення бесід. Цей метод в загальній картині використання методів вважається найменш затребуваним. Але тільки не серед психологів. Для практичної частини дипломів по цій дисципліні дуже навіть стане в нагоді результат бесід у формі діалогу. В такому форматі «видобуваються» цінні відомості і встановлюються певні факти.

 

Які методи використовують у дипломі економісти?

Удосталь спеціальних методів. Це і зрозуміло. Точність, чіткість, достовірність аналізу і прогнозів в таких роботах максимально важлива. Отже, практикується активне використання:

 • Розрахунково-конструктивного методу. Саме за допомогою такого інструментарію виявляються закономірності між різними явищами, процесами, показниками економіки.
 • Статистико-економічного методу. Це секретна зброя для повноцінного аналізу основи всіх основ – статистичних даних.
 • Метод економічного аналізу. Варіація загальноприйнятого аналізу, але з вузькою, предметною спеціалізацією. Аналізуються економічні явища і фактори, що прямо або побічно впливають на те, як розподіляються ресурси.

Сподіваюся, наш своєрідний бізнес-план по методам в дипломній роботі вам допоможе. Якщо ні, на поміч завжди компанія «Диплом Центр».

Залиште коментар до статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

10 − 6 =

Right Menu Icon