Університет чи інститут – у чому відмінності?

Ось і настав час обирати вищий навчальний заклад, який відкриє шлях у доросле життя та допоможе здобути спеціальність. Адже сьогодні, незважаючи на численні реформи в системі освіти, величезнe кількість різних курсів, навчальних семінарів тощо, питання здобуття освіти в установі, диплом якої визнається державою, все ще є актуальним. Інститут, університет, академія – що з цього вибрати, чим вони відрізняються між собою, які переваги навчання пропонує кожен із них? Спробуємо пролити світло на ці та інші питання у цій статті.

 

Що таке ВНЗ?

Ця абревіатура розшифровується, як “вищий навчальний заклад”. Вступивши до нього, успішно здавши всі сесії та виконавши весь навчальний план студент отримає вищу професійну освіту та зможе влаштуватися на роботу. Освітні рівні, які пропонують ВНЗ? можуть бути різні (все залежить від акредитації) – проте найчастіше ВНЗ пропонують все ж таки і бакалаврат, і магістратуру. Це збірне поняття, яке охоплює академії, інститути та університети. Далі ми розглянемо особливості кожного з них, а поки що зупинимося на тому, що їх об’єднує:

 • наявність статуту та можливість виступу автономним суб’єктом правовідносин;
 • наявність ліцензії, яка дозволяє здійснювати освітню та/або наукову діяльність;
 • наявність акредитації;
 • термін навчання у діапазоні від 3 до 6 років (термін навчання залежить від кваліфікаційного рівня, форми навчання, програми);
 • можливість студентів навчатись очно чи заочно.

 

Що таке інститут?

Інститут може існувати і як самостійна одиниця (освітня установа), і як один із елементів у складі університету. Щоб навчальний заклад отримав статус інституту, достатньо здійснювати підготовку фахівців однієї спрямованості.

І інститут, і університет передбачають виконання наукової роботи як обов’язкову складову навчального процесу. Однак у випадку з інститутом, то йому надається право вибирати спрямованість дослідницької роботи, тоді як університет особливої ​​свободи дій не має – він має проводити як фундаментальні дослідження, так і прикладні. Причому в його випадку дослідницька робота повинна включати широкий спектр наук.

Щоб інститут отримав статус університету, важливо не лише розвивати освітню базу, а й мати у штаті значну кількість вчених, велику бібліотеку за всіма запропонованими науковими напрямами, технічну забезпеченість навчального процесу.

 

Що таке університет?

Університет є грандіозною організацією, що відрізняється розгалуженою структурою. У його складі зазвичай виділяють різні підрозділи: інститути, факультети, департаменти, коледжі. Вони ж, у свою чергу, розпадаються на кафедри, лабораторії, науково-дослідні центри та інші відділи. Основне призначення університету полягає у навчанні та розвитку науки. Університети завжди сприймалися як щось академічне, навчання в них вважалося більш престижним. До сфери ведення університету належить не просто навчання за спеціальністю, а:

 • підготовка студентів з різних галузей;
 • підвищення кваліфікації фахівців (цей пункт включає перепідготовку та здобуття другої вищої освіти);
 • керівництво науковою та дослідною роботою кафедр, які він об’єднує у своєму складі.

 

Відмінності між університетом та інститутом

 1. Інститут є окремим навчальним закладом або ж частиною університету, а університет може охоплювати як кілька інститутів, так і інші елементи у своєму складі (коледжі, науково-дослідні центри тощо).
 2. Інститут готує фахівців лише за одним напрямом, а ось в університеті навчання різнопрофільне.
 3. На відміну від інституту на університет покладаються обов’язки щодо здійснення програм перепідготовки кадрів, а також підвищення кваліфікації (кваліфікація вказується в дипломі про вищу освіту, а періодичне її підвищення потрібно для оновлення теоретичних та практичних знань, удосконалення навичок фахівців у зв’язку з вимогами, що постійно підвищуються, до них на місці роботи тощо).

Іноді наявність слів “університет” чи “інститут” ніяк не пов’язані зі статусом ВНЗ та особливостями його структури. Деякі назви сформувалися історично, тому наведена вище інформація має довідковий характер.

Незалежно від того, яка навчальна організація була обрана студентом для навчання, сесія скрізь однакова – заліки, іспити, курсові та дипломна. Проблем дійсно багато і встигати робити все на “відмінно” дуже складно. Щоб демонструвати хороший показник у навчанні доведеться або забути про відпочинок та особисте життя, або делегувати частину завдань фахівцям. У компанії «Диплом-Центр» можна замовити курсову роботу, магістерську, звіт з практики і не тільки. Автори компанії із задоволенням допоможуть з письмовою роботою будь-якої складності (вони можуть підготувати роботу з юриспруденції, логістики, менеджменту, психології тощо) і зроблять її ідеально. Крім бездоганної якості, компанія також може похвалитися високою швидкістю підготовки робіт і дотриманням обумовлених термінів.

 

 • Диплом, отриманий в університеті, має вищу цінність для роботодавця?

Зовсім ні, для роботодавця абсолютно не має значення в університеті, академії чи інституті було отримано диплом про вищу освіту. Для нього важливий кваліфікаційний рівень, репутація ВНЗ та те, як людина поводиться під час співбесіди.

 • Терміни навчання у ВУЗі залежать від того це університет чи інститут?

Ні, назва ВНЗ не впливає на тривалість навчання, а лише відображає специфіку внутрішньої структури ВНЗ.

Залиште коментар до статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Right Menu Icon